Mareš Jiří, Jan Troják Tento článek se mi líbí

4 (1)  2

Historie a současnost

V roce 1891 se Pražané mohli rozjet první elektrickou drahou z Letné do Stromovky, kde probíhala Všeobecná Zemská výstava, Největší pozornost tehdy vzbudila elektricky osvítlená fontána, kterou sestrojil „český Edison“ František Křižík. Dnešní fontána vychází z rekonstrukce uskutečněné přesně o sto let později – v roce 1991 při příležitosti Všeobecné československé výstavy. V 19. století bylo na dně bazénu na padesát barevných reflektorů, dnes umožňuje čarovnou hru světel na 1 300 různobarevných zdrojů. Bazén o rozměru 25 x 45 metrů pojme 1 650 kubických metrů vody, vodní okruhy (přes dva kilometry potrubí) s téměř 3 000 tryskami ovládá 49 čerpadel.

Nová doba přinesla další technické novinky: promítání obrazu na vodní clonu, filmovou projekci na vodní plochu či laserové efekty. K dispozici je externí světelný park a díky pětapadesáti elektoakustickým zářičům jsou tribuny dokonale ozvučeny.

Světelná fontána se již před sto lety stala každovečerní senzací tehdejší výstavy. Jedna z nejpozoruhodnějších staveb pražského Výstaviště dodnes patří k lákavým atrakcím, které stověžatá Praha svým návštěvníkům nabízí, Kolem fontány vznikl amfiteátr pro více než 6 000 diváků, pro něž agentura Orfeus rok co rok připravuje vodní a světelná show na nejkrásnější melodie klasiků vážné hudby a popových hvězd i unikátní původní scénické projekty.

Agentuře Orfeus byla za divácky nejpřitažlivější akci opakovaně udělena výroční cena SISYFOS.

MAMMA MIA s originál nahrávkou ABBA

4 (1)

Nápad na muzikál stojící a padající s písničkami skupiny ABBA se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Té trvalo přes deset let, než získala souhlas s jejich využitím – podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, „jen“ využije její songy. Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus stali jeho spoluproducenty. Další koproducent, slavný herec Tom Hanks, shrnuje důvody, proč by měl být film úspěšný. „Stejně jako já budete mít chuť po deseti minutách vstát a začít zpívat. Je to velmi nakažlivé. A jeho slova potvrzuje i verze uváděná na Křižíkově fontáně, kde si známé hity můžete poslechnout v originálním podání. Příběh z filmového plátna či muzikálové scény tak ožívá v nové originální verzi. Když Donna popisuje svou špatnou finanční situaci, zazní Money, Money, Money, ve chvíli, kdy narazí na bývalé milence, spustí Mamma Mia!, a tak je to od začátku do konce, žádný hit z produkce ABBA nezůstane ležet ladem. Idylický řecký ostrov, holka na vdávání, jedna potrhlá matka, tři potenciální otcové a nesmrtelná ABBA. Jak se to rýmuje? Náramně. Divadelní muzikálovou show Mamma Mia! obsahující všechny zmíněné ingredience vidělo v osmi různých jazykových verzích přes 30 miliónů lidí.

 

 

Michael Jackson – Romantika

4

Výběr těch nejromantičtějších skladeb kontroverzního krále populární hudby. Michael Jackson pocházel z devíti sourozenců a svou hudební kariéru zahájil již jako chlapec. Prvním jeho hitem byla balada Got to Be There (1972). První autorskou desku s názvem Off the Wall vydal v roce 1979. Od té doby jeho kariéra strmě stoupala až do začátku nového tisíciletí, kdy byl už znám spíše svými skandály. Když však 25. června 2009 v Los Angeles umírá, celý svět zachvátí smutek. Odešel král popu. A tak v tomto představení Křižíkovy fontány můžeme zavzpomínat na jeho životní dílo, třeba ve skladbách Heal the World, Earth Song a mnohých dalších. Představení je umocněno filmovou projekcí do vodní stěny fontány.

 

 

 

Pop Diamonds (Rihanna , One Direction, Pink…)

2

 

repertoár Křižíkovy fontány – pro mladší generaci diváků. „One Direction“, britsko-irská chlapecká hudební skupina a zpěvačky Rihanna a Pink.

Skutečné popové diamanty ozdobí bohatý repertoár Křižíkovy fontány dalším představením pro mladší generaci diváků. V prvním ze dvou nových rytmických novinek je tato komponovaná produkce, která zahrnuje idoly dnešních teenagerů jako jsou „One Direction“, britsko-irská chlapecká hudební skupina, kterou tvoří Niall Horan, Zayn Malik, Liam Payne, Harry Styles a Louis Tomlinson. Lákavá je pak i hudební přítomnost zpěvaček Rihanny a Pink. Rihanna vévodí stylům R&B, reggae, dancehall a dance. Je držitelkou pěti cen Grammy. Celkem nahrála jedenáct „number-one“ hitů a ve svých 23 letech tak byla nejmladší umělkyní, která toho dosáhla. Druhá z nich, Pink, je americká popová a R&B zpěvačka. Na svém kontě má pět studiových alb a je trojnásobnou držitelkou Grammy

 

 

SHALL WE DANCE

Fontana1

John Clark úspěšný právník, při své každodenní cestě do práce míjí okna taneční školy a v nich vidí krásnou učitelku tance. Ovládne ho kouzlo mladé tanečnice, nebo propadne jiné vášni – tanci? Stejná láska k tanci provází i osudy Alex Owens v příběhu úspěšného muzikálu ‚Flashdance‘, nebo 16-letou Frances , děvče ze „slušné rodiny“ která v té době tancuje s Johnnym – tzv. Dirty Dancing – hříšný tanec. Oblíbené taneční filmy, které dodnes patří k tomu nejlepšímu, co bylo v tomto žánru uvedeno na stříbrné plátno, nyní přicházejí k divákům Křižíkovy fontány. A návštěvníci při něm mohou nejen vzpomenout na kouzlo roztančených letních nocí, ale třeba také na nezapomenutelného tanečníka a herce Patricka Swayze. Choreografie a dramaturgie fontány: Miloslav Janíček. V letních měsících tančí Pražský divadelní balet v režii Jiřího Pokorného.

 

Dancefloor (Jennifer Lopez, Britney Spears, Pitbull…)

5

Mezi další novinky sezóny patří toto představení, které doplňuje skladbu programů zejména pro mladší návštěvníky a všechny ty, kdo mají rádi současnou moderní hudbu. Mezi umělce jejichž hity získávají novou podobu ve spojení s vodní a světelnou show unikátní Křižíkovy fontány, se objeví například Sean John Combs, známý jako Puff Daddy nebo v současnosti jen Diddy, americký rapper, tanečník, herec, hudební producent a zakladatel módní značky Sean John. Je třínásobným držitelem hudební ceny Grammy a podle časopisu Forbes je nejbohatším hip-hopovým umělcem. V podobném programu nesmí chybět ani zpěvačka, jíž se dlouho přezdívalo „popová princezna“, a která dokázala přestát všechny skandály a znovu se vrátit do středu zájmu posluchačů. Britney Spears, plným jménem Britney Jean Spears je americká popová zpěvačka, vítězka Grammy a cen MTV Video Music Awards, skladatelka a herečka. Začátkem roku 2013 oficiálně potvrdila, že pracuje na osmé studiové desce, která by měla vyjít ještě téhož roku na podzim. Tým Britney potvrdil producenty jako Hit Boy, Eliah Blake, Ina Wrolsden, Darkchild, Danja a will.i.am. Kvůli práci na novém albu odmítla porotcování v další řadě Amerického X-Factoru. Mezi dalšími, kteří vás rozhýbou na „tanečním parketu“, je i Christina Perri, Taio Cruz, Taylor Swift, The Black Eyed Peas nebo velmi populární Pitbull, americký rapper, který se narodil 15. ledna 1981 v Miami na Floridě. Po řadě jeho dřívějších hitů přišel singl „Give Me Everything“, na kterém hostují Ne-Yo, Afrojack a Nayer, který měl být ochutnávkou jeho nového alba Planet Pit. Krátce po vydání vydal „Rain Over Me“, který uslyšíte také a na kterém se Pitbull sešel s Marcem Anthonym. Tento singl se pohyboval velmi dlouho na špicích hitparád celého světa. A samozřejmě nemůže chybět ani jeho další megahit „On the Floor“, natočený s Jennifer Lopez, kráskou s talentem ke zpěvu i herectví, jejíž koncertní turné patří k velmi úspěšným.


logo-app
App Name
Developer
Free   
pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app