jailbreak2

V červenci letošního roku prolétla na území USA zpráva, informující o tom, že jailbreak a unlock zařízení, využívajících operační systém iOS (tedy iPhone, iPod touch a iPad), je legální a tak lze jailbreak popřípadě unlock provést bez toho, aniž by majitel zařízení nepřekročil zákon.

K tomuto rozhodnutí, které bohužel platí jen na území USA, dospěl americký státní orgán The U.S. Library of Congress Copyright Office.Podle Copyright Office není úprava softwaru v mobilních zařízeních (především jailbreak u iPhonu a úpravy ROM u Androidu) porušením autorských práv a tím pádem jednoduše nemůže být nelegální. Toho rozhodnutí pobouřilo jak odpůrce jailbreaku tak i samotnou společnost Apple, která se ve svém vlastním zájmu snažila zachovat jailbreak jako nelegální úpravu telefonu.

Apple v tiskové zprávě uvádí: „Cílem naší společnosti je zajistit, aby měli naši zákazníci při užívání našich zařízení skvělý zážitek. Tento zážitek jim však může jailbreak zhoršit. Podle našich informací většina majitelů iPhone na území USA jailbreak nemá, protože by přišli o záruku a stabilitu celého operačního systému.“

Uživatelé iPhone by však neměli zapomínat na to, že jailbreak telefonu za účelem nahrávání cracknutých aplikací zůstává nelegálním a redakce LSA.eu jailbreak důrazně nedoporučuje.